About This Project

THEATER

YEAR   PLAY                                                     AUTHOR                                    DIRECTOR              GROUP                            CHARACTER

2014    Compania                             Eduardo Rovner              Belkis Proenza  La Casa del TEatro     Magda
2014    Psicopatia Jauja                                Julie De Grandy            Jose Brocco      Microteatro            Dra. Sarmiento
2013   A 2,50 La Cuba Libre            Ibrahim Guerra             Ibrahim Guerra                              La Caimana
2013   Muero por un trago                      Juance Gomez                        Rosalba Maldonado   Microteatro            Maria Carlota
2013    El Ocaso de Aurora                          Juance Gomez                        Rosalba Maldonado   Microteatro            Maria Carlota
2013    Easter Comes to Spain                    Harrison Monane                   Heather G.Wixson     NHTP                          Teresa
2013    Un Busto al Cuerpo                          Ernesto Caballero                 Adela Romero       La Caja Teatro             Cristina 2
2012   Dreaming Again                           Genevieve Aichele G. Aichele         NHTP                    Inmigrant
2011    Un Cuarto Para las Cuatro        Cathy Cardozo                           Indira Leal                                                         Fatima
2010    Gregor Mac Gregor                      Lupe Gehrenbeck                      L. Gehrenbeck                                                     Marie Rossette
2009    Yerma                                               F. Garcia Lorca                        G. Aichele                   NH Thetre Project           Lavandera
2008   El Cascanueces Flamenco       Juan.Souki                                 Juan.Souki                   I.V            E.Stahlbaum/ Snow Fairy
2008   Asi que pasen cinco años          F. Garcia Lorca                         C. Portacellli              TET                           La mecanografa
2007     El Cascanueces Flamenco      Juan.Souki                                 Juan.Souki                  I.V           E.Stahlbaum/ Snow Fairy
2007     De Miracielos a Hospital          Lupe Gehrenbeck                    L.  Gehrenbeck          T. Sn Martin                     Maria
2007     Gregor MacGregor                    Lupe Gehrenbeck                    L.  Gehrenbeck                                                      Narradora
2006     Un Cuarto par alas Cuatro        C. Cardozo                                M. Martin                     Tactus
2004    Error de Cálculo                            J. Gavlovski                             J. Gavlovski                Arte Atid                        Viviana
2003    Corre, Daisy, Corre                       Durang/Leal                            J. Gavlovski              Arte Atid                        Helen
2002    Ghost                                                 Henrik Ibsen                           J. Gavlovski                Arte Atid                        Regina
Teresita                                             Heli Berti                                  V.  Albarracín           Tilingo                              Clorinda
2001    Ghost                                                Henrik Ibsen                             J. Gavlovski                                  Arte Atid       Regina
La Ultima Sesión                             J. Gavlovski                            M. Horvat                    Arte Atid                         Claudia
Teresita                                             Heli Berti                                  V. Albarracín            Tilingo                              Clorinda
La Importancia de ser Positivo    Darko Lukic                          V. Albarracín           Teatro Vivo                    Rosa
2000    Doll’s  House                                       Henrik Ibsen                         J. Gavlovski               Arte Atid                         Nora
1999    El Día que ganó Susana Duijm      J. Gavlovski                           J. Gavlovski               Arte Atid                         Ofelia
1998    Hedda Gabbler                                  Henrik Ibsen                          J. Gavlovski              Arte Atid                         Hedda
1997    Philipp Hotz’s Fury                            Max Frisch                              Leal/ Gavlovski        Arte Atid                         Dolly
1995    The Pelican                                         August Strimberg                  Daniel Uribe           CDNT                               Gerda
Larga Distancia                                 Cocteau / Ibsen /                    J. Gavlovski            Arte Atid                         Lili
1994    La Opera de Esmirna                       Carlo Goldoni                          Orlado Arocha      Contrajuego                  Annina
1993    Agnus de Dei                                      J. Pielmayer                             Gregorio Scala      Arte Atid                         Agnes
Taquilla para Palabras no Dichas   Gavlovski                               Gregorio Scala      Arte Atid       Mythus / Auristea
1992    Electra                                                  Sófocles                                    A.  Llerandi             Arte 7                              Crisóstemis
La Opera de Esmirna                       Carlo Goldoni                          Orlado Arocha      Contrajuego                  Annina
Torcuato Tasso                                 J.W. Goethe                            Ugo Ulive                 A.C Humboldt     Leonor Santivalle
Love’s Labours Lost                        W. Shakespeare                    Ugo Ulive                 UCV                                 Rosalinda
1991    Café… Una Historia de Amor       Gregorio Scala                       Iris Dubs                  Arte Atid                         Esperanza
Pasa Que No Pasa Pasando           Carlos Sánchez                      Armando Carías   Caravana (TIN)            Katy
1990    La Opera de Esmirna                       Carlo Goldoni                          Orlado Arocha      Contrajuego                  Annina
Hombre                                                J. Gavlovski                              J. Gavlovski            Arte Atid                         Romina
1989    Champagne                                        Gregorio Scala                       Gregorio Scala      Arte Atid                         Ana
Concierto para Tres Silencios     J. Gavlovski                              J. Gavlovski            Arte Atid                 Dama de Negro
1988    El Ceniciento                                      Luis Barahona                        Juan C. Azuaje      Teatrela                   Princesa Pilila
1987    Penelope                                              Juan G. Núñez                        Daniel Uribe           CDNT                               María Belén
1986    Un Día… Un Parque                         J. León                                      José León               Los Monigotes  La Ardilla / El Hada
Canción Tonta                                   F. García Lorca                      Carlos Giménez     TNT                        Jóven con Poema
El Embrujado                                      Valle Inclán                              Carlos Giménez     Rajatabla                        Mocina
Tierra de Maravillas                         C. Pérez Ariza                         Cosme Cortázar   TNT                    Princesa/ Esqueleto
1985    Cervanterías                                      Collage Cervantes                 Monitores TNT       TNT (Rajatabla)    Lorenza / Vecina
1983    Pinocho y La Máquina Encantada  Orangel Figueroa               Orangel Figueroa                                           Sobretablas Pinocho

TELEVISION

YEAR         SOAP OPERA           SCREEN PLAY       PRODUCER           CHARACTER
2007-2008      Toda Una Dama            Iris Dubs                         RCTV                               Ana Lucia
2002               A Calzon Quitao               Carlos Pérez                 RCTV                               Pitita Calderón
1997               Cambio de Piel                 José I. Cabrujas          RCTV                               Carla
Llovizna                              José S. Escalona         Marte TV                        Rebeca
1996               La Inolvidable                   Kiko Olivieri                   RCTV                               Sagrario
1994               Pedacito de Cielo            J. Gavlovski                   Marte TV                        Laura Richter
1992-93         Divina Obsecion               Perla Farías                   Marte TV                        Gabriela
1992               Las Dos Dianas                José I. Cabrujas          Marte TV                        Mercedes
1991-92         La Loba Herida                José S. Escalona         Marte TV                        Nélida
1990-91         La Traidora                       Kiko Olivieri                   Marte TV                        Deyanira
1990               Emperatriz                        José I. Cabrujas          Marte TV                        Alejandra
1989-90         María, María                     José S. Escalona         Marte TV                        Lucia

FILMS

YEAR            FILM                                     FORMAT                                  DIRECTOR                             CHARACTER

2008               Boves                                  Featured Fiim                      Luis Alberto Lamata              Maria Ignacia
2007               Por un polvo                      Featured Film                      Carlos Malave                         Murder Woman
2006               Katuche                             Short Film, 35mm               Andrea Rios                            Ana
2005               Rigoberto                          Short Film, 35mm               Andrea Rios                           Isabel
1998               Retro                                   Short Film ,35mm               Andrea Rios                           Ella
1994               Sucre                                  Feature Film, 35mm          Alhida Avila                             Belén
1990               Luna Llena                        Feature Film, 35mm          Ana C. Henríquez                Mercedita

DIRECTOR

THEATER
2011    Un Cuarto Para las Cuatro        Cathy Cardozo
2003     ¿Quieres venir a mi piñata? .  Lupe Gehrenbeck, producied  by  Grupo Arte Atid.
1997    Philipp Hotz’s Fury.  Max Frisch,  producied  by  Grupo Arte  Atid.  Lighting  Design..
1996    Inhabitant of the End of Times .  J. Gavlovski, producied  by  Grupo Arte Atid.

FILMS

1998               Freezer. Short Film, 35mm
1992               Blanco y Negro. Short Film, 35mm

PRODUCER

THEATER

2013    Un Busto al Cuerpo        Ernesto Caballero
2011    Un Cuarto Para las Cuatro        Cathy Cardozo
2001        La Ultima Sesión . J. Gavlovski, Produccion.., Art Director
1998        Hedda Gabler .  Henrik Ibsen, Produccion..
1997        Philipp Hotz’s Fury .  Max Frish, Produccion…
1997        Los puentes rotos .  J. Gavlovski, General Produccion in Miami.
1996        Inhabitant of the End of Times.  J. Gavlovski, Produccion.
1995        Larga Distancia .  J. Gavlovski, Produccion..
1994        Ruido de Piedras .  J. Gavlovski, Coordinator of Produccion.
1993        Taquilla para palabras no dichas . J. Gavlovski, Produccion…
1993        Agnus Dei .  j. Pielmayer, Produccion..
1991        El último verano de Blanche .J. Gavlovski, Artistic Produccion.
1991        Café…Una historia de Amor . Gregorio Scala, Produccion..

FILMS
1998        Freezer . Indira Leal, Artistic  Production.
1995        Asociación civil 7×1 cortometrajes . Production..
1992        Blanco y Negro de William Betancourt , Production

OTHER  RELEVANT  EXPERIENCES

2014     P.O.V Productions,inc , Director. https://www.facebook.com/POVproductions
2013     Casting Director, free lance.
2010                 Venezuelans in NYC Festival.  Artistic Director, Organizer
1980-2009       Talent  in Several  Advertisement  for TV
2007-2009      Casting Creative. Instructor, acting, casting and personalized acting lessons.
Succesfuly trained students on Stage presence, self-confidence and casting call presentation.
2005-2009                    Zoe producciones. Casting director, TV ad. Acting coach.

2006-2008                    A&B Productora. VIP service director, TV and cinema ads
Provided  VIP services, Public  Relation and Personalized  attention to clients, liason  between production and client.

2008        Judge  Venezuelan  Oscar’s Feature film.
2007        Judge Municipal Film Award,  Feature Films.
2006        Judge Municipal Film Award, Short Films.
2004        Judge Municipal Film Award, Short Films .
1989-2004 Grupo Teatral Arte Atid.  Art Director, Producer, Director, Vice presiden, Advertisement  and public relations, event organizer.
Produced over 50 events, for products  and client representation of companies showcasing , theater and the arts.

2001             Cinemateca Nacional. Screenwriter, Program director, for Cinematv, producer, voice over
Successfully wrote of 5 season of Cinematv, tv show.

2000             Ateneo de Caracas Direccion de Cine. Coordinator, and programming director for movie halls.
Premiers organization and press conferences.

2000           ETC y Lipsing. Dubbing to Spanish, Film and Soap Operas.

1999           Canal Uno Producciones. Casting production.
Provided talent and cast members for 3 seasons of  the tv show “Avizzpate .

1989-1992 Festival Internacional de Teatro de Caracas.  Public Relations and tech producer
Provided exhibit organization, theater coordination.

AWARDS & NOMINATIONS

 

  • ·Special Mención Marco Antonio Ettedgui 1999 Awards (Fundación Rajatabla)
  • ·Nomination to the Marco Antonio Ettedgui 1998 Awards (Fundación Rajatabla)
  • ·House of the Artists National Award, TV, 1996 as Best Suporting Actress for “The Unforgettable”
  • ·Special Mención Marco Antonio Ettedgui Awards, 1996 (Theater)
  • ·Nomination to the House of the Artists National Awards as Best Theater Actress in Theater
  • ·“The Moon” of the Celcit (Theater)
  • ·House of the Artists National Award, Theater, 1994 as Best Actress for “Agnus Dei”
  • ·Nomination to the Marco Antonio Ettedgui 1993 Awards (Fundación Rajatabla)
  • ·Nomination to the Baruta Municipal Awards, Teatro 1993.

 

TRAINING

-Acting. The Lee Strasberg Theatre & Film Institute, NYC

-Social Media Management

– Film, Arts School of the Universidad Central de Venezuela
-Taller Nacional de Teatro (Acting), Fundacion Rajatabla. Carlos Gimenez, President.
– La Formacion Del Actor, (Acting), Arte de Venezuela, Levy Russel.
– TV Acting, RCTV (Radio Caracas Television), Amalia Perez Diaz.
– Acting, UCV (Universidad Central de Venezuela), Ugo Ulive.
– Scripting for Film, under Michel Marx (France)
– From Creation to Script, under Doc Comparato(Brazil).
–  The Creative Process inside Film Creating, under Fernando Solanas(Argentina)
–  Film Production, under Diana Sánchez(Venezuela)
–  Cinamatography, under  Johnny Semeco. (Venezuela)
– Cinematography Techniques under,  César Bolívar. (Venezuela)
– Scripting Techniques,  under  Frank Baiz. (Venezuela)

Portfolio

Portfolio_IL_001 Portfolio_IL_002 Portfolio_IL_003 Portfolio_IL_004

Demo Reel

Category
Actress